Stomach Vakuum İle Belinizi İnceltmeye Ne Dersiniz? - Alper AKİPEK

Stomach Vakuum İle Belinizi İnceltmeye Ne Dersiniz?


Evet evet yanlış okumadınız belinizi inceltmek için süper hareketle bu yazıda karşınızdayım. Baştan söylemek lazım sadece bu hareketi kullanarak belinizi incelteceğinizi sanıyorsanız yanılırsınız. Ama çok iyi destek alırsınız.

Bu hareketi aslında spor yapan herkes kısmen de olsa bilir. Ancak uygulama kısmına gelince eksiklik orada başlıyor. Benim bu yazımdan sonra da bu hareketi mutlaka karın egzersizlerine eklemeliyim diyeceksiniz umarım siz sürekli yapanlardan olursunuz.

Karın kaslarını çalıştıran pek çok hareket vardır. Ama bu hareketler kasları yüzeysel çalıştırır. Vacuum hareketi ile iç karın duvarı olarak da bilinen en içteki transversus abdominal kası hedef alınmaktadır. Bu kas karın boşluğunda bulunan iç organlarının etrafını sarıp bir set görevi görmektedir. Aynı zamanda yandaki oblik kaslarını ve pelvis taban kaslarını da hedef alan bir harekettir. 

Vacuum hareketi iyi bir core egzersizidir. Core egzersizleri hakkında detaylı bilgiden bir sonraki yazımda bahsedeceğim için detay vermiyorum. Bu hareket genellikle bel ağrısı tedavisi için de kullanılabilmektedir. Her türlü core ve ağırlık antrenmanı yapıyorum yine az da olsa bir göbeğim çıkıyor, bir türlü bu göbek gitmiyor diyorsanız bu hareket tam da size göre. 

Göbek bölgesindeki yağlar için öncelikle kilo vermeniz gerektiğini unutmayın. Ancak bu transvernus abdominal kasını çalıştırarak sıkılaştırabilir ve sağlam bir karın kası oluşturabilirsiniz. Bu şekilde midenin oluşturduğu şiş görüntüyü de minimum seviyeye indirebilirsiniz. Hareketin nasıl yapıldığına geçmeden önce bir uyarıda bulunmakta fayda var. Bu hareket nabız hızınızı yükselteceğinden kalp ve tansiyonla ilgili bir rahatsızlık yaşıyorsanız doktor önerisi almadan bu tarz nabız yükselten hareketlerden kaçınmak gerekir. 

Hareketin nasıl yapıldığına gelecek olursak öncelikle bu hareketi oturarak, ayakta, yerde sırt üstü pozisyonda ya da bank duruşunda yapabilirsiniz.  

İlk olarak hareketi yapmadan önce rahat olmalıyız. Daha sonra hareketi yapabilmek için derin bir nefes alırız. Nefesimizin tamamına yakınını üflüyoruz ki karın boşluğunun daralması sağlansın.

Nefesinizi verdikten sonra karnınızı çekebildiğiniz kadar içeri çekip, tutabildiğimiz kadar tutuyoruz. Karnınızı o kadar içeri çekin ki neredeyse göbek deliğinizi sırtınıza değdirmeye çalıştığınızı düşünün. O kadar bir daralma yapmalısınız. Bu noktada “…..” kadar bir süre nefesinizi tutun diyemiyorum. Tutabildiğiniz kadar nefesinizi tutmaya çalışın.

Bu hareketi sabah uyandığınızda ve akşam yatmadan önce günde iki defa iki set halinde yapabilirsiniz. Setlerde her vacuum hareketi için 10 saniyeden aşağı olmayacak şekilde 10 tekrar yapabilirsiniz. Harekete yeni başladığınızda bu set ve sayıyı düşürebilir ustalaştığınızda arttırabilirsiniz. Ufak bir hatırlatma yapayım hareket sırasında baş dönmesi yaşarsanız mutlaka ara verin. Düzenli olarak yaptığınızda vacuum hareketini 60 sn boyunca bile yapacağınıza inanıyorum. Tek bir hareket mucize değildir. Mucize sizsiniz, sizin bedeniniz. Bu yüzden bedeninize iyi bakın, sporla ve sağlıkla kalın…
 

aakipek@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
01May
08Nis

Ramazan'da beslenme ve spor

22Şub
26Oca

Spordan sonra nasıl beslenmeli

24Ara

Kilo Kontrolünü Nasıl Sağlarız