Elazığ Davası Sonuçlandı! Hayvanlara Kötü Muamele Cezalandırıldı

Elazığ Belediyesi geçici hayvan bakım evi ve barınağında hayvanların kötü koşullarda kaldığı, büyükbaş hayvanlar için olan ilaçların kedi ve köpeklerde kullanıldığı, hasta ve hasta olmayan hayvanların bir arada tutulduğu, kedilerin birbirini yediği, yemek kaplarının küflü olduğu ve genel olarak pis bir ortamın olması nedeniyle belediye çalışanı dört kişi hakkında soruşturma açılmıştı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Elazığ Yerel Haber - Ecem Ulusoy

Elazığ Valiliği ilk olarak soruşturmaya izin vermezken daha sonra gönüllülerin barınaktan görüntüler çekmesi ve somut deliller nedeniyle savcılık tarafından soruşturma başlatılmış, daha sonra soruşturma davaya dönüşmüştü. Davada yargılanan dört sanıktan biri olan veteriner işleri müdürü, barınak ziyaretinde bulunan gönüllülere "burası benim, istemezsem hiçbirinizi içeri sokmam" demişti.

Savcılık üst sınırdan cezalandırma talep etti

Savcılık, hazırlanan iddianamede kasıtlı olarak görevlerini kötüye kullanma, çevrenin kasten kirletilmesi ve kamu görevinin sağladığı nüfuz ile hürriyet engelleme suçlarından sanıkların en üst sınırdan cezalandırılmasını talep etmişti.

Bugünkü duruşmada tanıklar dinlenirken, savunma tarafı mahkemeye uzman görüşü sundu. Uzman görüşünde kedilerin birbirini yemesinin doğal olduğu öne sürüldü.

Mahkeme iyi hal indirimi uyguladı

Kararda görevi kötüye kullanma suçunun alt sınırından, altı ay hapis cezası verildi. Kararda iyi hal indirimi uygulandı ve hükmün açıklanması geri bırakıldı.

Emsal teşkil edecek

Gönüllülerin avukatları ise davayı üst mahkemeye taşımaya hazırlanıyor. Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM)'den avukat Hacer Gizem Karataş dava ve kararla ilgili şunları söyledi:

“Bu dava şu yüzden önemli, normalde biz kamu kuruluşlarının, belediyelerin hayvanlara yönelik ihlalleriyle ilgili suç duyurusunda bulunduğumuzda soruşturma izni engeline takılıyoruz. Burada da valilik ilk başta izin vermedi ama gönüllüler topladıkları görüntülerle karara itiraz ettiler. Somut delil olduğu için valiliğin kararı kaldırıldı. Bu ihlaller birçok bakımevinde devam ediyor. Sadece bu kadar iyi delil toplanması ve savcının görevini yapması davanın ilerlemesini sağladı. Kesinlikle emsal teşkil edecek bir karar. Aynı zamanda bakımevlerinin ne durumda olduğunu, barınakların hayvanlar için ölüm kampları olduğunu gösteren bir karar.”

Elazığ Yerel Haber

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN