Elazığ'da marketlerde KDV denetimi

Elazığ'da zabıta ekiplerince, temel gıda ürünlerindeki yüzde 8'lik KDV oranının yüzde 1'e düşürülmesinin ardından indirimin ürünlere yansıtılıp yansıtılmadığının kontrol edilmesi amacıyla zincir marketlerde denetim gerçekleştirildi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Elazığ Yerel Haber - Oktay Aydın

Cumhurbaşkanlığı kararı ile temel gıda maddelerinde uygulanacak katma değer vergisi oranı yeniden belirlendi. Buna göre, temel gıda ürünlerinde KDV yüzde 8’den yüzde 1’e indirildi. Resmi Gazetede de yayımlanan karar, 14 Şubat Pazartesi günü itibariyle yürürlüğe girdi. Bu kapsamda Palu ilçesinde Zabıta Müdürlüğü ekipleri de ilçe sınırları içinde faaliyet gösteren çeşitli zincir marketlerde, temel gıda ürünlerinde KDV oranının yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülüp düşürülmediğini kontrol etmek üzere denetim yaptı.

Raflarda etiket bulunup bulunmadığını inceleyen ekipler, satılan ürünlerin kasa fişlerini de kontrol edip, yüzde 7’lik KDV indiriminin uygulanıp uygulanmadığını denetledi. Denetimlerde herhangi bir uygunsuzluğa rastlanmadığı öğrenildi.

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 1

  • HALİL KARAASLAN | 15 Şubat 2022 16:10

    Denetimin yapılması güzel. Ancak daha önceden yapılması gerekirdi. Cuma günü BİM'e gittiğimde Lipton çay 33 lira idi. Cumartesi aynı çay 45 lira etiket fiyatı konulmuştu. Pazartesi indirim yapılacak dendi. Adamlar 45 liralık çaya 40 lira etiket koymuşlar. Şimdi indirim nasıl yapılmış. Aslında çay 33 lira iken bu indirim uygulanacaktı. Yani velhasıl yapılan denetim boşuna yapılmış oldu. Adamlar indirim yapmadığı gibi fiyatı daha da artırmış oldu.

BUNLARA DA BAKIN